Przedsiębiorca i przelewy

Przedsiębiorca i przelewy

www.mycharts.com.pl

To oczywiste, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą musi dokonywać rozmaitych transakcji. Są wśród nich przelewy pieniężne. Jedne z nich są przyjmowane, a inne wysyłane. Wszystko to w zależności od aktualnych potrzeb. Zgodnie z regulacjami zawartymi w polskim prawie, przedsiębiorstwo jest zobowiązane do posiadania własnego rachunku bankowego. Wynika to z przepisów kilku ustaw.

Najważniejsza w tym kontekście jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, której artykuł 22 precyzyjnie to określa. Konto firmowe jest niezbędne, gdy stroną transakcji związanej z płatnością są inni przedsiębiorcy oraz gdy łączna wartość transakcji przekracza kwotę 15 tysięcy euro. Nie ma przy tym znaczenia, ile pojedynczych przelewów się na nią złożyło.

Wobec powyższego jest zatem jasne, że rachunek w banku robiąc biznes trzeba mieć. Konkretny przedsiębiorca może być też zrzeszony w kasie oszczędnościowo-kredytowej. Wówczas może rozliczać się za pomocą rachunku w SKOK-u.

Przywołana wyżej ustawa mówi o rachunku bankowym, nie precyzuje jednakże jego typu. Nie oznacza to jednak, że można otworzyć jakiekolwiek konto, albowiem ustawa o prawie bankowych stwierdza wyraźnie, że osoby prawne (takimi są przedsiębiorcy) mogą posługiwać się rachunkami rozliczeniowymi. Taki więc trzeba założyć i korzystać.

Czasami zdarza się, iż szef firmy w rozliczeniach z kontrahentami posługuje się swoim prywatnym ROR-em. Sytuacja taka może być zakwestionowana przez bank jako niezgodna z zawartą umową oraz zapisami prawa bankowego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *