Pensja do ręki czy na konto?

Pensja do ręki czy na konto?

Część zakładów pracy nadal wypłaca wynagrodzenie pracownikom w formie gotówki odbieranej w kasie. Wielu z nas ma zapewne w pamięci filmową scenę z „Dnia świra”, gdy Adaś Miauczyński z dezaprobatą bierze do ręki zwitek banknotów, składających się na nauczycielską pensję.

Być może nie byłby tak sfrustrowany, gdyby jego ekwiwalent przelewano na konto. Suma wciąż nie byłaby satysfakcjonująca, ale przynajmniej nie musiałby jej oglądać. Na tym zalety przelewu się nie kończą. Na rachunku bankowym nasza prywatna kasa jest bezpieczniejsza, mamy też większe możliwości zarządzania nią.

Pewien odsetek osób pracujących, szczególnie tych nieco starszych wiekiem, nadal nie założyła sobie konta. Dotyczy to również emerytów, którzy przywykli do tego, że ich świadczenie jest każdego miesiąca dostarczane przez listonosza.

Rozliczenia bezgotówkowe byłyby znacznie wygodniejsze dla płatników, ale ludzką mentalność ciężko jest zmienić. Młodzi nie mają z tym kłopotu. Konto łatwo założyć, jego prowadzenie może być praktycznie darmowe, a wszystkie rachunki da się opłacić z domu.

W dobie elektronicznych przelewów pieniężnych, gdy bankiem dla wielu milionów ludzi stał się komputer, gotówka znaczy coraz mniej. Przecież w sklepach też płacimy kartą, a pieniądze są odciągane z naszego ROR-u na rzecz placówek handlowych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *