Ile trzeba czekać na przelew?

Ile trzeba czekać na przelew?

Są sytuacje, w których zależy nam bardzo na tym, by pieniądze dotarły jak najszybciej na nasze konto. Może być też odwrotnie, kiedy z różnych przyczyn chcemy, aby środki skierowane przez nas na czyiś rachunek znalazły się na nim błyskawicznie.

Banki rządzą się jednak swoimi prawami i nie tak łatwo jest przeskoczyć. Transakcje na rachunku są zwykle rozliczane w kilku dziennych interwałach, trwających po parę godzin. Jeśli zmieścimy się z przelewem w tych ramach, pieniądze powinny dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. W praktyce bywa z tym różnie, ale taka jest teoria. Natomiast rozliczenia trwają zawsze do określonej godziny, na przykład do 17:00 w dzień roboczy. Przelew zlecony później na pewno zostanie rozliczony następnego dnia.

Jeśli korzystając z e-bankowości ustalimy przelew w piątek wieczorem, trafi on na konto adresata najwcześniej w poniedziałek. Widać zatem ograniczenia. Czy jest dla nich alternatywa? Jakiś czas temu na rynku usług finansowych pojawiły się przelewy natychmiastowe, zwane fachowo przelewami w czasie rzeczywistym.

Jak łatwo się domyślić, można dzięki nim przekazać środki w ciągu kilku minut, a czasami kilkunastu sekund. Oba rachunki, czyli nadawcy i odbiorcy muszą jednak pracować w tej technologii.

Takie przyspieszone przelewy są świetną opcją dla przedsiębiorców i generalnie ludzi, którzy nie lubią czekać. Przeciętny użytkownik usług bankowych musi uzbroić się w odrobinę cierpliwości i otrzymać pieniądze po co najmniej paru godzinach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *